ایرانی

پرهیجان ترین و پرطرفدارترین بازی آنلاین استراتژیک دنیا

همانند یک گلادیاتور و فرمانده تمام عیار، استاد تاکتیک های جنگی باستانی و رومی شوید!

سرورهای قوی، بدون باگ و با پشتیبانی کامل تراویان

T r a a V  i a a n  . i r

فرماندهی دهکده خود را بدست بگیرید، ارتش بسازید اتحاد تشکیل دهید و به دهکده های دیگر حمله کنید و قهرمان بازی شوید

هم اکنون مردم دهکده، چشم انتظار حماسه سازی شما هستند

تراوین ایران

ترفندهايي براي مقابله با كپك

دوشنبه, ژانویه 3rd, 2011 | سرگرمي

نان، كشك، ميوه، رب و بالاخره همه چيز كپك مي‌زند. اصلا چند روز كه از يخچال غافل مي‌شوي همه چيز داخل آن كپك مي‌زند. وقتي كپك‌ها مي‌آيند و بوي زننده‌شان فضاي يخچال را مي‌گيرد يك راه بيشتر نمي‌ماند و آن هم بازكردن در سطل زباله و انداختن مواد غذايي درون آن است.

اين شايد راحت‌ترين كار باشد، اما بي‌شك بهترين كار نيست، چون معنايش اسراف و نابودي موادي است كه براي به دست آمدن آن وقت و پول صرف شده است. براي همين عاقلانه‌ترين كار، ياد گرفتن راه‌هايي است كه كپك به مواد غذايي راه پيدا نكند يا حداقل اگر سر و كله‌اش درون يخچال پيدا شد، نتواند همه مواد را نابود كند.

بد نيست بدانيد كپك‌ها آن دسته از قارچ‌ها هستند كه اگرچه بيماري خطرناكي ايجاد نمي‌كنند، اما گاهي در مواقع ضعف سيستم ايمني بدن مي‌توانند بسيار خطرناك باشند و عاملي كه باعث گسترش و افزايش آنها مي‌شود، مقدار بيش از حد رطوبت است به طوري كه پخت غذاها نيز نمي‌تواند سموم آنها را از بين ببرد.

كپك‌ها در صورت مناسب بودن شرايط رشد، يعني‌ رطوبت و گرما بسرعت رشد مي‌كنند و مي‌توانند سبب تخريب و غيرقابل مصرف شدن ميوه‌ها و غذاها شوند. كپك‌ها اگر چه بيشتر اوقات شمايلي شبيه هم دارند، اما هر نوع ماده غذايي، كپك مخصوص خودش را دارد مثلا كپكي كه روي ميوه‌ها رشد مي‌كند با كپك نان، مربا و خشكبار فرق دارد.

كپك نان يكي از خطرناك‌ترين انواع كپك است، چون بسرعت در بافت نان نفوذ مي‌كند و اگر لايه‌هاي نان روي هم چيده شده باشد، بخش‌هاي بالايي و پاييني خود را نيز آلوده مي‌كند. وقتي نان كپك زد، راهي جز دور انداختن آن وجود ندارد، اما براي اين كه اين اتفاق نيفتد پيش از سرد شدن كامل نان‌ها، نبايد آنها را روي هم چيد، چون حرارت نان موجب كپك‌زدگي زودرس مي‌شود. اين در حالي است كه انباشته شدن نان داغ پيش از سرد شدن، موجب تغيير حالت ظاهري، بيات شدن زودرس و بروز بيماري‌هاي گوارشي مي‌شود. پس براي اين كه كپك، نان‌هاي شما را از بين نبرد آنها را پس از خنك شدن درون كيسه‌هاي پلاستيكي بگذاريد و درون فريزر قرار دهيد. البته پيچيدن نان در پارچه‌هاي سفيد و تميز بهتر از كيسه‌هاي پلاستيكي است، چون رطوبت نان را جذب مي‌كند و مانع كپك زدگي آن مي‌شود.

كپك زدن ميوه‌ها درون يخچال هم واقعا دردسرساز است، چون جمع كردن لاشه‌هاي آبكي و شل شده آنها از جاميوه‌اي همراه بوي نامطبوعي كه دارند، آزاردهنده است. ميوه‌ها را حتي وقتي مي‌شوييم و خشك مي‌كنيم و درون يخچال قرار مي‌دهيم باز هم كپك مي‌زنند. اين به خاطر آبي است كه درون ميوه‌ها وجود دارد و البته رطوبت درون يخچال هم به اين مساله دامن مي‌زند. پس بهترين كار، خريد ميوه به اندازه نياز و قرار دادن آنها درون پارچه‌هاي نخي براي جلوگيري از كپك زدگي است. البته اگر يك قطعه اسفنج در جاميوه‌اي قرار دهيد، رطوبت و آب آن را جذب كرده و مانع كپك‌زدگي مي‌شود.

اما اگر پنير كپك زد كمي آن را با احتياط بيشتر مصرف كنيد، چون پنير كپك زده ميكروب‌هاي ديگري نيز دارد كه ممكن است سبب بيماري‌هاي گوارشي شوند. پس اگر پنيرتان كپك زد كمي بيشتر از قسمت كپك زده آن را جدا و مصرف كنيد. مربا هم يكي از مواد خوراكي درون يخچال است كه اغلب كپك مي‌زند.

كپك زدن مربا البته به مراحل پخت آن برمي‌گردد به طوري كه اگر مربا خوب نپخته باشد، خيلي زود كپك مي‌زند. البته استفاده از ظروف مناسب دردار كه مانع رسيدن هوا به آن شود در نگهداري مربا موثر است و مانع تشكيل كپك روي آن مي‌شود، اما اگر مربا كپك زده باشد، مي‌توان يك لايه از روي آن برداشت و بقيه آن را دوباره پخت. بهتر است هنگام تهيه مربا از قاشق چوبي استفاده كنيد. روش ديگري كه مانع از كپك زدگي مي‌شود، استفاده از كاغذ روغني است كه مي‌توان آن را روي سطح مربا قرار داد. با اين كار هوا به سطح مربا نمي‌رسد و در نتيجه كپك
نمي‌زند.

قرار گرفتن لايه‌اي از كپك روي رب گوجه‌فرنگي هم اتفاقي هميشگي است. براي پيشگيري از كپك رب‌ نيز مي‌توان يك لايه روغن روي سطح آنها ماليد تا اكسيژن به سطح آن نرسد و در نتيجه رشد كپك‌ها متوقف شود. وقتي روغن مالي در سطح رب انجام شود حتي نيازي به نگه داشتن آن درون يخچال نيست.براي پيشگيري از كپك زدن آبغوره و سركه هم بايد توجه كنيد كه ظرف محتوي آنها حتما تا ته پر شود و جايي براي هوا در آن نماند. يك راه ديگر هم وجود دارد و اين كه شيشه‌هاي محتوي آبغوره يا سركه را درون ظرف بزرگي پر از آب قرار دهيد و روي شعله بگذاريد تا آب جوش بيايد. به مدت 6 دقيقه اين شيشه‌ها را بجوشانيد تا تمام سلول‌هاي رويشي كپك درون آبغوره و سركه از بين برود.

جام جم


ترفندهايي براي مقابله با كپك

persianv

 • منبع : پارس کلوب
 • Tags: , , , , , , , , , ,

  هنوز دیدگاهی منتشر نشده است.

  دیدگاه شما

  شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر بگذارید.

  تراوین

  دسته بندی

  متا

  جستجو