ایرانی

پرهیجان ترین و پرطرفدارترین بازی آنلاین استراتژیک دنیا

همانند یک گلادیاتور و فرمانده تمام عیار، استاد تاکتیک های جنگی باستانی و رومی شوید!

سرورهای قوی، بدون باگ و با پشتیبانی کامل تراویان

T r a a V  i a a n  . i r

فرماندهی دهکده خود را بدست بگیرید، ارتش بسازید اتحاد تشکیل دهید و به دهکده های دیگر حمله کنید و قهرمان بازی شوید

هم اکنون مردم دهکده، چشم انتظار حماسه سازی شما هستند

تراوین ایران

دعاهاي وارده در روز عرفه

پنجشنبه, مارس 3rd, 2011 | مقالات

ويژه نامه عرفهادعيه و مناجاتهايي که از منابع فيض خدا ، ائمه هدي ( عليهم السلام) رسيده است بهترين و عاليترين طريقه سخن گفتن با خدا و عرض حوايج دنيا و آخرت است . مخصوصاً دعاي عرفه امام حسين (عليه السلام) که آن را در چنين روزي ، در همين صحراي عرفات انشا فرموده اند ، از جامعترين دعاهاي روز و متضمّن عاليترين معارف توحيدي و مضامين عرفاني است .
امام حسين (عليه السلام) در روز عرفه ، در بيابان عرفات از خيمه بيرون آمد و با گروهي از اهل بيت و فرزندان و شيعيان با نهايت خشوع و آمادگي قلبي ، در سمت چپ جبل الرّحمه ، رو به قبله ايستاد و دستهاي مبارک را رو به روي صورت خود به دعا بلند کرد و همچون فقير و گرسنه ، که طعام بطلبد ، در حالي که قطرات اشک از چشمان مبارکش بر رخسار شريفش مي ريخت ، اين دعا را انشا فرمود .
همچنين دعاي 47 صحيفه سجّادّيه امام زين العابدين(عليه السلام) در اين روز بسيار مغتنم است .
و دعا در امر فرج امام زمان(عج) نيز بايد در رأس همه حوائج دنيوي و اخروي ما باشد گذشته از دعاهاي وارده ديگر در اين روز زاير خانه خدا ، بايد از اين فرصت به دست آمده و شرايط استجابت دعا استفاده کند و خودش را در ميان صدها هزار دست و قلب و زباني که به ياد خدا به حرکت و اهتزاز درآمده اند بيندازد و از برکت اين مکان شريف و زمان مقدّس و احترام زايران و مهمانان ، مخصوصاً قافله سالار اين کاروان ، حضرت بقيّه الله صاحب العصر و الزّمان ـ عجل الله فرجه الشريف ـ که همه ساله در موسم حج و موقف عرفات تشريف فرما هستند ، بهره بگيرد . و اين بشارتي براي ما سيه رويان و گنهکاران است ؛ چرا که در روايتي مي خوانيم :
سمعت اباعبدالله(عليه السلام) يقول : يَفْقَدُ النّاسُ اِمامَهُمْ فَيَشْهَدُ المَوْسِمْ فَيَراهُمْ وَلايَرَونَهُ . 1
عبيدبن زراره مي گويد : از امام صادق (عليه السلام) شنيدم که مي فرمود : مردم امام خود را گم مي کنند . او در موسم حجّ در بين مردم است و آنها را مي بيند ولي آنها او را نمي بينند.
امام حسين (عليه السلام) در روز عرفه ، در بيابان عرفات از خيمه بيرون آمد و با گروهي از اهل بيت و فرزندان و شيعيان با نهايت خشوع و آمادگي قلبي ، در سمت چپ جبل الرّحمه ، رو به قبله ايستاد و دستهاي مبارک را رو به روي صورت خود به دعا بلند کرد و همچون فقير و گرسنه ، که طعام بطلبد ، در حالي که قطرات اشک از چشمان مبارکش بر رخسار شريفش مي ريخت ، اين دعا را انشا فرمودو در روايت ديگر مي خوانيم : وَالله اِنَّ صاحِبَ هذا الاَمْرِ يَحْضُرُ الْمَوْسِمَ کُلَّ سَنَة فَيَرَي النّاسَ وَيَعْرِفُهُمْ وَيَرَونَه وَلايَعْرِفُونَهُ 2
به خدا قسم ، صاحب الامر (عج) هر سال در موسم حج حاضر مي شود و مردم را مي بيند و آنها را مي شناسد ، و مردم هم او را مي بينند ولي نمي شناسند .
اين مطلب ، براي ارباب معرفت و بصيرت و متنعّمان به نعمت ولايت ، مطلبي بسيار بزرگ و روشني بخش دلها و ديده هاي اهل ايمان است ، که با قلبي مملوّ از اميد به رحمت خدا دست به دعا بردارند و بگويند : پروردگارا ! اگر چه گناهان روي ما را سياه و اعمال ما را تباه و در پيشگاهت آبرويي براي ما باقي نگذاشته است ، ولي ما به اتکاي آبرومندي حجّت و وليّ اعظمت ، که هم اکنون در جمع ما حاضر است و پيشاپيش اهل موقف دستهاي مقدسش را به دعا به سوي تو برداشته است ، رو به تو آورده ايم و دست گدايي به سوي تو دراز کرده ايم و يقين مي دانيم که به حرمت آنحضرت و در سايه او دست کسي را محروم بر نمي گرداني .
بنابر اين ؛ انسان بايد از شرايط استثنايي اين موقف ، دراستجابت دعا استفاده کند و براي سعادت دنيوي و اخروي خودش ، پدر و مادر ، همسايه ها ، اقوام ، کشور و امّت اسلامي و مهمتر از همه در امر فرج امام زمان عج دعا کند و بداند که محروم برنمي گردد ، چرا که ميزبان بزرگوار روي مهمان را زمين نمي زند .
اِلهي مَنِ الَّذي نَزَلَ بِکَ مُلْتَمِساً قِراکَ فَما قَرَيْتَهُ ، وَمَنِ الَّذي اَناخَ بِبابِکَ مُرْتجياً نَداکَ فَما اَوْلَيْتَهُ . أَيَحْسُنُ اَنْ اَرْجِعَ عَنْ بابِکَ بِالْخَيْبَةِ مَصْرُوفاً ، وَلَسْتُ اَعْرِفُ سِواکَ مَوْليً بِالاحسانِ مَوْصُوفاً .
ـ اي معبود من ! کيست آنکس که به اميد پذيرايي بر در خانه ات بار انداخته باشد و از او پذيرايي نکرده باشي ؟ و کيست آنکس که به رجاي بخشش و انعامت سر به آستانت نهاده باشد و از تو عطايي به او نرسيده باشد ؟ آيا پسنديده است که از در خانه ات نا اميد برگردم و حال آنکه جز تو مولايي را به صفت احسان نشناخته باشم ؟
 
تهيه و تنظيم: گروه دين و انديشه تبيان

1 ـ کمال الدين ، صدوق ، ص346 ، حديث 33
2 ـ مهدي موعود ، ص750

 • منبع : پارس کلوب
 • Tags: , , ,

  هنوز دیدگاهی منتشر نشده است.

  دیدگاه شما

  شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر بگذارید.

  تراوین

  دسته بندی

  متا

  جستجو