ایرانی

پرهیجان ترین و پرطرفدارترین بازی آنلاین استراتژیک دنیا

همانند یک گلادیاتور و فرمانده تمام عیار، استاد تاکتیک های جنگی باستانی و رومی شوید!

سرورهای قوی، بدون باگ و با پشتیبانی کامل تراویان

T r a a V  i a a n  . i r

فرماندهی دهکده خود را بدست بگیرید، ارتش بسازید اتحاد تشکیل دهید و به دهکده های دیگر حمله کنید و قهرمان بازی شوید

هم اکنون مردم دهکده، چشم انتظار حماسه سازی شما هستند

تراوین ایران

رادیو رسانه بحران

سه شنبه, می 29th, 2012 | ويژه

بر چسب های مرتبط:
رسانه های تصویری بحران هویت رادیو پس فردا رادیو زمانه رادیو زمانه افزار آزما خرید شارژ همراه اول رسانه ها خرید شارژ رادیو رسانه ایران رادیو پیام رسانه تهران رسانه تهران خرید رادیو فردا رسانه دات کام رسانه های دیجیتال افزارنما رادیو اسرائیل بحران هویت رادیو جوان رادیو کوچه رادیو جوان

رادیو رسانه بحران
 

برای آن هایی که سن و سالی ازشان گذشته رادیو چیز دیگری است. آن وقت ها که یک محله بود و یک رادیو، هر روز عصر، صاحب رادیو باید میزبان جمعی از اهل محل می شد و می نشستند پای ساز و نوای  بنان، علینقی وزیری، ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، روح الله خالقی و …
رادیورادیو دیروز هفتاد ساله شد. رسانه ای پیر که بعضی می گویند زمان مرگش فرا رسیده. در عصری که آدم هایش ماشینی می شوند ماشین هایش هم اقتضاءات انسانی پیدا می کنند، پیر می شوند و کم کم بازنشسته تا جایشان را به جوانترها بدهند؛ این حرف برای آنهایی که تولد این پیرمرد را به خاطر دارند حرف پر نیش و کنایه ایست اما رادیو، به نظر خیلی ها باید برود چرا که رسانه های جدید و پرتوان در صف ایستاده اند.
امروز چقدر پای اینترنت نشستید؟ چند ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنید؟ فیلم جدید چه دیده اید؟ ویدیو را هم به منوی روزانه تان اضافه کنید. ماهواره ! نعوذ بالله… صدای زنگ موبایل  شما بود؟ احتمالا جدیدترین اخبار را برایتان SMS زده اند. آخرین باری که سراغ رادیو رفتید کی بود؟ موسیقی درخواستی؟!  این که دیگر نخ نما شده چون MP3 PLAYER  خودتان پر است از آن چه شما خواسته اید. با  GPS هم که دیگر نیازی به رادیو پیام نمی شود. خبر جدید را شنیده اید؟ TV MOBILE  از رادیو ارزانتر شده…
این وسط رادیو تنها در ترافیک کلان شهرها همدم ماست و یا در سحرهای ماه مبارک رمضان که باید مراقب تیزی چنگال باشیم که در چشممان فرو نرود؛ رادیو به دادمان می رسد چون وسیله بهتری برای با خبر شدن از وقت اذان صبح سراغ نداریم ، اگر نمی توانید از بازی دربی چشم پوشی کنید؛ گزارش رادیویی فوتبال در سفر به کارتان می آید. راستی رادیو کاربرد دیگری هم دارد: با اتصال کیت مزاحم یاب به تلفن خانه می توانید صدای مزاحم تلفنی خانه را روی موج اف ام بگیرید و ضبط کنید. تعجب نمی کنید از این همه کاربرد رادیو؟!
اگر بخواهیم رادیو را با فناوری های جدید مقایسه کنیم قطعا باید آن را محکوم به فنا بدانیم؛ اما این پیرمرد چه دارد که دیگر رسانه ها ندارند؟
اگر بخواهیم رادیو را با فناوری های جدید مقایسه کنیم قطعا باید آن را محکوم به فنا بدانیم؛ اما این پیرمرد چه دارد که دیگر رسانه ها ندارند؟
رادیو از آن رسانه هایی است که شما می توانید در حال رانندگی، صرف غذا و حتی موقع مطالعه از آن استفاده کنید بنابراین به حواس جمع و شش دنگ نیاز ندارد در شرایط بحرانی مثل جنگ، زلزله و سایر سوانح و حوادث طبیعی و غیر طبیعی هم اولین مرجع برای کسب اطلاع، رادیوست. برنامه سازی در رادیو نیاز به دکور، طراحی لباس، گریم و پیش تولیدهای سنگین تلویزیونی ندارد بنا براین رادیو جدیدترین اخبار را با هزینه ای بسیار اندک و ارزان مخابره می کند و مثل نشریات هم فرایند طولانی مدت چاپ را ندارد تا خبر بیات شده به دست مخاطب برساند. به هر ترتیب همین امتیازات باعث شد تا در جنگ جهانی دوم نیروهای متفقین از رادیو برای پیشبرد اهدافشان استفاده کنند و این همان چیزی است که از رادیو رسانه ای می سازد برای مدیریت بحران.
در هشت سال جنگ تحمیلی ایران هم رادیو جوابش را پس داد. همان روز ها مردم در خیابان ها یک گوششان را به رادیوی کوچکشان می چسباندند تا از آخرین اخبار جنگ مطلع بشوند. حضور گزارشگران رادیو در جبهه ها و انعکاس لحظه به لحظه وقایع همان چیزی بود که برای رادیو دورانی پرثمر را رقم زد (شاید شما ندانید که مهران دوستی مجری مشهور رادیو یکی از همین گزارشگران جنگ بود) و به این ترتیب دهه شصت ایران به عنوان دوران طلایی رادیو لقب گرفت.
رادیوهمچنین بر خلاف رسانه ای مثل تلویزیون که تاثیرات سیلابی و کوبنده ای به دنبال دارد تاثیر رادیو بسیار نرم، آرام و جویباری است. یک نگاه کوتاه به تاثیر پخش مناظرات ریاست جمهوری از تلویزیون می تواند به فهم این ماجرا کمک کند؛
 چهره های حق به جانب، میمیک صورت نامزدها، حرکات دست، پنهان کردن دهان با دست به نشانه تمسخر، نیشخندها و … از المان های تنش زایی بود که این گفتگوی تلویزیونی به جامعه تحمیل کرد و در نتیجه جامعه آن را بر نتافت؛  اما اگر این گفتگو از رادیو پخش می شد بسیاری از این تنش ها و عوامل تحریک کننده به جامعه تحمیل نمی شد. بنابر این تاثیر جویباری رادیو یکی از مهم ترین ویژگی های این رسانه منحصر به فرد است که در سایر رسانه های جدید الظهور وجود ندارد.
ویژگی دیگر رادیو که نقطه قوت آن است: این که رادیو رسانه ای ذهنی است. در این رسانه می توان معارف عظیم انسانی – الهی را که زبان، توان انتقال آن را دارد به شنونده انتقال داد. بر خلاف سایر رسانه های تصویری مثل تلویزیون که عینی (آبجکتیو) هستند.
 در رسانه هایی مثل تلویزیون انتقال مفاهیم متعالی به وسیله تصویر کاری سخت و گاهی نشدنی است. برای انتقال یک مفهوم دینی یا اندیشه متعالی در قالب درام باید آن را به صورت عینی و مصداقی به بیننده نشان بدهیم و این مساله از دقت پیام کم می کند.  اما رادیو که رسانه ای کلامی است بیشتر با مفاهیم ذهنی سر و کار دارد، در این رسانه است که انتقال پیام دچار کژتابی نمی شود و از حداکثر ظرفیت زبان می توان در آن بهره گرفت و این مساله در برنامه های دینی و اندیشه ای کاربرد مهمی دارد.
چهره های حق به جانب، میمیک صورت نامزدها، حرکات دست، پنهان کردن دهان با دست به نشانه تمسخر، نیشخندها و … از المان های تنش زایی بود که این گفتگوی تلویزیونی به جامعه تحمیل کرد و در نتیجه جامعه آن را بر نتافت؛  اما اگر این گفتگو از رادیو پخش می شد بسیاری از این تنش ها و عوامل تحریک کننده به جامعه تحمیل نمی شد
 با این حال برنامه سازان رادیو  از این ظرفیت استفاده شایسته ای نمی کنند. ایستگاه های رادیویی مثل رادیو ایران و رادیو جوان بیشتر از هر چیزی به دنبال رقابت با تلویزیون و جذب مخاطبان انبوه این رسانه هستند. مدیران این مجموعه ها بدون توجه به ماهیت این رسانه به دنبال تولید برنامه های تفریحی – سرگرمی بوده اند و برنامه های ترکیبی و جنگ های طنز با موسیقی های ریتمیک جدول پخش این رسانه را پرکرده است و دریغ از برنامه های وزینی که شنونده را میهمان کلام گرم اساتید ادب و فرهنگ و هنر ایرانی کند. 
 رادیو در حالی هفتاد ساله شد که دیروز از صبح تا شب برنامه هایش پر بود از جشن و دست افشانی. کاش این هفتاد سال همنشینی با رادیو برای ما هفتاد سال تجربه و پژوهش به بار می آورد. کاش رادیویی ها  کارکرد واقعی آن را پیدا کنند و از این رسانه استراتژیک برای اعتلای فرهنگ ایرانی و اسلامی استفاده کنند، کاش رسانه بحران برای فرهنگمان بحران سازی نکند…

نویسنده: لقمان یدالهی – تبیان

رادیو رسانه بحران

 • منبع : پارس کلوب
 • Tags: , , , , , , , , , , ,

  هنوز دیدگاهی منتشر نشده است.

  دیدگاه شما

  شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر بگذارید.

  تراوین

  دسته بندی

  متا

  جستجو